Tinkamas pH

Cukriniai runkeliai labai jautrūs žemam pH ir duoda maksimalų derlių dirvose kur pH artimas neutraliam lygiui (7.0), toks dirvos rūgštingumo lygis tinkamiausias augimui. Tinkamas pH turi teigiamą poveikį visoms dirvos savybėms – cheminėms, fizinėms ir biologinėms – tai pagrindinė sąlyga norint sėkmingai užauginti runkelius.

Tinkamas pH lygis

Tinkamas pH lygis priklauso nuo dirvos tipo. Žemiau pateikti lygiai, rekomenduojami dirvoms, kuriose auginami cukriniai runkeliai:

Organinėse dirvose 6.7

Lengvose dirvose 7.0

Vidutinio sunkumo priemolyje 7.2

Sunkaus priemolio dirvose 7.4

Pagrindinis kalkinimas

Jeigu dirva yra per rūgšti, jos pH turi būti keičiamas iki reikiamo lygio prieš sėją. Dažniausiai kalkinama.


Praktiniai patarimai

Periodiškai kas 3-6 metai visas dirvas, kuriose auginame cukrinius runkelius, reikalinga pakalkinti. Naudoti didesnį ar mažesnį kalkinių trąšų kiekį atsižvelgiant į tai, kiek yra sumažėjęs pH tinkamumo lygis cukriniams runkeliams. Kalkinimo dažnumas turi vykti atsižvelgiant į dirvožemio mechaninę sudėtį. Lengvesnės dirvos kalkinamos kas 3-4 metai, atitinkamai sunkesnės - kas 5-6 metai. Tinkamiausias laikas kalkinimui yra ruduo, nuėmus augalų derlių. Kalkinių trąšų norma nustatoma atsižvelgiant į dirvos pH ir mechaninę sudėtį. Kai laukai yra vienodo pH, tai didesnė trašų norma naudojama sunkesnėms dirvoms, o lengvoms - mažesnė, nes toks pats kalkininių trąšų kiekis lengvose dirvožemiuose rūgštingumą sumažina labiau nei sunkiose.

Dirvoms Lietuvoje kalkinti tinka naudoti šios kalkinės trąšos: klintmilčiai, dolomitmilčiai, kreida, kalkinis tufas, degtos ir gesintos kalkės, cemento krosnių dulkės. Viena iš geriausiai tinkančių kalkinių trąšų cukriniams runkeliams yra fabriko kalkės. Fabriko kalkėse be kalcio karbonato, kurio yra apie 60 – 80 %, dar yra nemažai ir kitų augalams tinkančių maisto medžiagų; 0,3-0,5 % azoto, 0,2-0,6 % fosforo, 0,6-0,9 % kalio, 0,7-0,9 % magnio, taip pat 10-14 % organinės medžiagos.

Įterpus 20 ton/ha fabriko kalkių yra pateikiamas reikiamas poreikis runkeliams kalcio ir magnio. Taip pat runkeliai gauna apie 75 kg/ha kalio, apie 18 kg/ha azoto ir apie 22 kg/ha fosforo.


Einamasis kalkinimas

Norint išlaikyti tinkamą pH lygį reikalingas kalkinimas (yra išimčių, pavyzdžiui Gotland'as Švedijoje.). Taip yra todėl, kad kalcio nušarminimas žiemą ir rūgštinių trąšų naudojimas padidina dirvos rūgštingumą. Visada kalkinimo procedūrą atlikite dar prieš pradedant mažėti pH lygiui, kuomet jūs jau prarandate derlių.


Praktiniai patarimai (produkcijos pasirinkimas ir kiekiai skirtingose situacijose)

Ištyrus dirvožemį, jei dirva auginti runkelius per rūgšti, o auginti runkelius kitame lauke nėra sąlygų - tokią dirvą reikia pakalkinti.

Efektyviausią rezultatą galima gauti ir geriausiai priešsėjiniam kalkinimui tiktų degtos arba gesintos kalkės. Jos geriausiai veikia rūgštingumą pirmais metais, o vėliau jų įtaka mažėja greičiau negu kitų karbonatinių trąšų. Rekomenduotina nedidelės kalkių normos, 500 kg/ha CaO. Tai ne tik mažina rūgštingumą, bet ir gerina dirvos struktūrą, vienodžiau ir greičiau sudygsta pasėlis. Svarbu kalkes gerai sumaišyti su dirvožemiu armens sluoksnyje. Geriausia tai atlikti rudenį nuėmus priešsėlio derlių.