Sėja

Ankstyva ir kokybiška sėja užtikrina gerą sudygimą ir ankstyvą augalų vystymosi pradžią, taip užtikrinamas optimalus augimo sezono išnaudojimas, ko pasekoje runkeliai sukaupia aukštus cukraus derlius.

Taip pat, rekomenduojama vengti cukrinių runkelių auginimas lauko pakraščiuose. Sėjant cukrinius runkelius pakraščiuose, grynos pajamos iš hektaro paprastai yra mažesnės, kadangi išlaidos tokios pačios, bet derlius daug mažesnis. Lauko pakraščiai, kuriuose neauginami runkeliai, purškimo metu gali būti naudojamos kaip apsauginė zona. Pakraščiai, apsėti grūdiniais augalais/žole, labiau tinka cukrinių runkelių saugojimui nei auginimui.


Agrocentro rekomendacijos augintojams prieš pradedant runkelių sėją

Lietuvos cukrinių runkelių augintojai yra labai pažangūs ir profesionalūs, bet vis dėlto norėtume atkreipti dėmesį į pačius svarbiausius runkelių sėjos aspektus.

Svarbiausia nesėti runkelių į šaltą ir per drėgną dirvą! Būtina sekti situacija net kiekviename ūkio lauke atskirai ir tik įsitikinus, kad sąlygos optimalios sėjai pradėti sėja tame lauke. Taip pat svarbu tai, kad pavėluota sėja, nuo to momento kai dirva jau yra subrendusi, mažina cukraus derlių ½ -1 proc kiekvieną vėlavimo dieną!

Norint gauti maksimalų derlių ir užtikrinti runkelių kokybę būtina pasiekti, kad tolygiai sudygtų 100 000 augalų/ha, kuriame augalai būtų pasiskirstę kiek galima tiksliau. Tai sudarytų sąlygas optimaliai išnaudoti saulės šviesą cukraus gamybai, sumažintų kokybės suprastėjimo, kasimo sunkumų ir padidėjusio piktžolėtumo riziką dėl netolygaus pasėlio.

Runkeliai gali būti sėjami 50 cm arba 45 cm eilučių atstumais. 45 cm tarpai tarp eilučių sudaro 10% didesnį plotą viename hektare. Atstumas tarp sėklų eilutėje rekomnduojamas 18-20 cm. Pasėlio tankumas yra svarbus veiksnys apsprendžiantis konkurencijos tarp atskirų augalų ir piktžolių intesyvumą ir gali turėti reikšmingos įtakos galutiniam rezultatui – šaknų derliui bei sukaupto cukraus kiekiui. Rečiau pasėjus atskiri augalai auga ir vystosi palankesnėmis sąlygomis, jiems tenka daugiau saulės spindulių, didesnis mitybos plotas. Tankiame pasėlyje augalų daugiau, tačiau konkurencija intensyvesnė, todėl šakniavaisiai smulkesni.

Būtina paruošti kuo geresnę terpę pasėtai sėklai dygti, t.y. sėkla turi būti įterpta tokiu gyliu ir uždengta žemės sluoksniu atsižvelgiant į dirvos drėgmę, fizikines savybes. Sėklos guolis turi būti šiek tiek suslėgtas, nes tai užtikrina pakankamą drėgmės kiekį sudygimui.

Nors dygimas ir jo greitis priklauso nuo sėklos guolio ir dirvos temperatūros, atstumas tarp sėklų turi būti nustatomas atsižvelgiant į dominuojančias sąlygas. Žema temperatūra reiškia lėtesnį dygimą, dėl to, sėjant labai anksti (kovo mėn. kai dirva dar šalta), reikia sėti tankiau, o balandžio mėn. (kai dirva jau įšilusi) – rečiau.

Sėjamoji mašina turi būti gera sureguliuota. Patikrinkite, ar mašina reguliariai įterpia sėklas ir jų nesutraiško. Sėklos granulės dydis siekia 3,50-4,75 mm. Labai svarbu stebėti ar dozatorius veikia gerai ir barsto sėklas, ar jų nedvigubina, ar įterpia į kiekvieną vietą.

Sėjimo gylis turi būti reguliuojamas kiekvieną kartą pradedant sėją. Sėkla užverčiama 2-2½ cm dirvos sluoksniu. Sėklos įterpimo gylis reguliariai turi būti tikrinamas.

Taip pat primename, kad Agrocentro agronomai-konsultantai yra visuomet pasiruošę konsultuoti visais runkelių auginimo klausimais. Prireikus konsultacijų susisiekite su agronomais-konsultantais.