Darnus vystymasis (SAI)

Vienas pagrindinių šių dienų tikslų yra skatinti darnų ūkininkavimą ekonominiu, aplinkosauginiu ir socialiniu požiūriu. Pastaraisiais metais žemės ūkyje, o taip pat ir cukrinių runkelių auginime darnaus vystymosi iniciatyva tapo labai aktualia tema. Šio tikslo vedami, pagrindiniai maisto ir gėrimų pramonės gamintojai įkūrė Žemės ūkio darnaus vystymosi organizaciją (SAI - Social Accountability International). Nordzucker grupė maisto pramonei tiekia apie 80% pagaminto cukraus, todėl yra labai svarbu atitikti jų standartus.

 

 

Siekiant turėti vieną universalią sistemą, SAI organizacija sukūrė kontrolinių klausimų sąrašą pavadinimu „Ūkio darnaus vystymosi vertinimas“ (Farm Sustainability Assessment - FSA), kad parodyti ir išmatuoti darnų vystymąsi ūkio lygiu. Šį kontrolinių klausimų sąrašą sudaro trys temos: žmonės, planeta ir pelnas. Šis standartizuotas sąrašas yra naudojamas visose šalyse ir augalų kultūrose visame pasaulyje. Kontrolinių klausimų sąrašą sudaro 110 „taip; ne; netaikoma“ klausimai, į kuriuos atsakyti padeda konsultantai iš AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ cukraus fabriko. Šis auditas vykdomas kas 3 metus.

Po atlikto išsamaus ūkio vertinimo, jam skiriamas aukso, sidabro arba bronzos lygio įvertinimas. Pagal pateiktus reikalavimus, Nordzucker grupės augintojai turi būti įvertinti ir pasiekti sidabro lygį, kad galėtų atitikti IPA numatytas sąlygas. 

Keletas augintojų atsitiktinai atrenkami dalyvauti audite, siekiant patikrinti kontrolinių klausimų sąrašo rezultatus. Audito metu bus tikrinama ar augintojas atitinka numatytus standartus. Tikrinamos pesticidų naudojimo ir saugojimo vietos, peržiūrimas dokumentų prieinamumas.  Audito metu į klausimus padeda atsakyti atstovai iš „Nordic Sugar Kėdainiai“ cukraus fabriko.

Su visais atrinktais kandidatais yra susisiekiama iš anskto ir pranešama apie būsimą auditą, suplanuojamas audito vykdymo laikas. Augintojams taip pat pateikiamas sąrašas su reikalingais dokumentais, siekiant užtikrinti sklandų audito vykdymo procesą.

Reikalingi dokumentai: 

  • Dirvožemio mėginių ėmimo rezultatai (jeigu turite);
  • Panaudotų trąšų apskaitos žurnalas;  
  • Trąšų pirkimo sąskaitos;
  • Augalų apsaugos produktų naudojimo apskaitos žurnalas;
  • Augalų apsaugos produktų pirkimo sąskaitos;
  • Augalų apsaugos produktų profesionaliųjų naudotojų mokymo pažymėjimas;
  • Augalų apsaugos produktų purškimo įrangos techninės apžiūros pažymėjimas;
  • Sąskaita už vandenį, buitines šiukšles, cheminių konteinerių tvarkymą, septiko tuštinimą;
  • Darbuotojų darbo sutartys (jeigu turite darbuotojų);
  • Pirmosios pagalbos sertifikatas (jeigu turite darbuotojų).

EKOLOGIJA, EKONOMIKA IR SOCIALINIAI ASPEKTAI. KODĖL TAI SVARBU? 

Ekologija apima visą mūsų aplinką kurioje gyvename kartu ir jos apsaugą. Teigiami aplinkos apsaugos ir biologinės įvairovės stiprinimo pavyzdžiai prisideda prie sėkmingo ūkininkavimo. Siekiant skatinti ekologiją būtina pradėti nuo integruotos augalų apsaugos, tausaus išteklių naudojimo ir stengtis išsaugoti bioįvairovę. Augintojai turėtų kuo daugiau skirti dėmesio trąšų ir pesticidų naudojimo mažinimui. Taikant kenksmingų organizmų prevenciją pirmiausia reikėtų pasitelkti tokias priemones kaip sėjomaina, sėklos guoliavietės formavimas, sėjos laikas, pasirinktos atsparios veislės bei subalansuotas tręšimas. Ekologija yra glaudžiai susijusi su ekonominiais veiksniais. Augintojai, planuojantys, skaičiuojantys savo biudžetą, išlaidas ir pajamas gali sumažinti riziką ir užtikrinti ūkio ilgaamžiškumą. Augintojai turėtų kuo daugiau skirti dėmesio trąšų ir pesticidų naudojimo mažinimui. 

 

 

Socialinę darnaus ūkininkavimo dalį sudaro augintojams ir darbuotojams saugi ir teisinga darbo aplinka. Augintojai yra atsakingi už tai, kad būtų užtikrinta darbų sauga, būtų tinkamai elgiamasi potencialiai pavojingų situacijų metu. Ūkininkai prie darnaus ūkio vystymosi prisideda kurdami darbo vietas, vystydami kaimo vietoves, puoselėdami atsakingo verslo paveikslą. Ūkininkas kuria socialiai atsakingą aplinką.