Derliaus saugojimas

 

Apsauga nuo šalčio svarbiausias veiksnys lemiantis runkelių kokybę vėlyvo runkelių pristatymo metu.


Geros saugojimo sąlygos – tai minimalūs cukraus nuostoliai ir nesušaldyti runkeliai

 

Norint tai pasiekti, runkeliai, pilami į kaupą, turi būti sveiki ir nepažeisti, taip pat švarūs ir sausi. Todėl privalumu gali būti laikomas derliaus nuėmimas, esant vėsiam orui.

 

Siekiant sumažinti cukraus nuostolius, jie turi būti saugomi +2-5°C temperatūroje. Uždengimas sumažina cukraus nuostolius, runkeliai išsaugomi sausi, sumažėja temperatūros svyravimai. Krintant temperatūrai žemiau 0°C, runkeliai turi būti uždengiami. guliariai tikrinkite temperatūrą kaupuose ir, jei reikia, uždenkite runkelius.

Kaupų tipai:

 

      

 

Cukrinių runkelių sandėliavimo būdai:

1. Šlaitinio stogo formos kaupe: daugiausiai 21m ilgio, 2 m aukščio ir 7 m pločio. Kaupas turi būti sulygintas šonuose ir viršuje, paruoštas apdengimui.

2. Cukrinių runkelių U formos saugykloje, apsuptoje šiaudų ryšuliais, sudėtais 1 arba 2 eilėmis. Daugiausiai 21m ilgio, 2 m aukščio ir 10m pločio. Viršus turi būti sulygintas kupolo forma.

Pastatuose, kuriuose yra gera ventiliacija, viduje. Reikia saugotis aukštos temperatūros.

Kokius runkelius reikia saugoti

Jei runkeliai pažeisti sausros, ligų, trūksta maistinių medžiagų ar jie yra įtakojami kitų stresinių faktorių, reiktų juos pirmiausia kasti ir perdirbti, kadangi tokie runkeliai mažai auga, ženkliai derliaus nepadidins, o ir saugojimui yra netinkami. Runkelių, kurie kasami rugsėjo mėnesį ar pirmąją spalio pusę ir pristatomi į fabrikus iki spalio pabaigos, paprastai nereikia saugoti nuo šalčio.

Runkelius, kurie bus pristatomi lapkritį, gruodį, o ateityje ir sausį, patartina sandėliuoti apsaugant nuo šalčio. Jie turi būti nukasami iki šalnų, patartina antroje spalio mėnesio pusėje. Runkeliai gerai laikosi ir nuostoliai būna mažiausi, jei jie yra:

a) gerai nupjauta kerpe,

b) nepažeisti,

d) nelabai žemėti,

e) neligoti,

f) aukšto cukringumo,

g) nukasti esant geroms oro sąlygoms.

Jei uždengiami labai žemėti, nenuvalytais lapais ar drėgni runkeliai, intensyvėja jų kvėpavimas, išsiskiria daug šilumos, gali pradėti augti nauji lapai. Šiluma ir lapų augimas kaupuose padidins cukringumo nuostolius laikymo metu, o blogiausiu atveju, runkeliai gali sugesti. Taigi runkeliai ilgalaikiam sandėliavimui turi būti nukasti iki spalio pabaigos ir, vengiant blogų oro sąlygų bei pašalimo, apdengiami iš karto.

 

Kaip parinkti vietą kaupui

Vietą saugojimui reiktų numatyti jau cukrinių runkelių sėjos metu. Geriausia runkelius laikyti prie kelio, ant kieto pagrindo, sausoje vietoje, kurios neardytų lietus ir sunkios transporto priemonės galėtų privažiuoti nepalankiomis oro sąlygomis. Jeigu yra galimybė, panaudoti apsaugotas nuo vėjo vietas – šalia tvoros, želdinių ar pastatų. Neįrenginėti kaupo žemiausioje lauko vietoje.

Medžiagos, reikalingos runkelių kaupui apdengti:

1. Šiaudai,

2. Tinklas,

3. Plėvelė.

Reikiamą šiaudų kiekį kaupui uždengti turi pasiruošti pats ūkininkas. Todėl runkelių apsaugą nuo šalčio reikia planuoti jau nuimant javų derlių kombainu, kai reikia į ryšulius vynioti šiaudus. Šiaudai kaupų apsaugai turi būti tokios pat kokybės, kaip ir naudojami šėrimui ir pakratams, t.y. pakankamai sausi ir nesupeliję. Reikalingas bendras šiaudų kiekis priklausys nuo kaupo parametrų ir runkelių kiekio. Švedijos specialistai yra apskaičiavę, kad norint apdengti 100 tonų runkelių 25-30 cm storio šiaudų sluoksniu, reikia 3-5 ryšulių šiaudų, sveriančių po 300 kg.

Atlikti tyrimai parodė, kad esant ir nelabai dideliam šalčiui, bet pučiant stipriam vėjui, vien šiaudų dangos nepakanka - būtina dengti ir plėvele. Tai gali būti polietileno (PVC) ar kitokio tipo plėvelė. Užsienyje sukurta nemažai plėvelių tipų, skirtų specialiai cukriniams runkeliams saugoti. Jos patvarios, galima naudoti kelerius metus iš eilės, tačiau gan brangios. Plėvelės padės apsaugoti runkelius nuo vėjo.

Tinklas dedamas tarp runkelių ir šiaudų, saugo runkelius nuo užteršimo šiaudais, palengvina šiaudų pašalinimą prieš runkelių pakrovimą ir išvežimą. Tinklą galima naudoti kelis metus iš eilės

Ką daryti saugojimo metu

Cukraus ir runkelių masės nuostoliai yra tiesiogiai susiję su runkelių temperatūra kaupe. Todėl, tuo pačiu kaupų apsaugojimo nuo šalčio metu, keliose kaupo vietose įrengiami termometrai. Reikia bent 3 kartus į savaitę matuoti temperatūrą kaupo viduje ir sekti oro atšalimo prognozes. Runkeliams tinkamiausia oro temperatūra kaupo viduje yra 0 - +5 laipsniai.